یک طرح احتمالا جدید برای کنکور( دوبار کنکور در سال)

تصویر_شاخص_نوشتار_ها

بسم الله الرحمن الرحیم

سالیان درازی است که در مورد مبحث کنکور بین مسئولین و مردم بحث است . کنکور امروزه به عنوان یک مسئله و سد بزرگ با دغدغه ی فراوان اجتماعی مطرح است.

صحبتی است که چندین سال مطرح است و آن اینکه کنکور را حذف کرده و شرط معدل برای ورودی دانشگاه ها قرار داده شود.

این مسئله از چند جهت قابل بررسی است

۱- شرط کدام معدل ؟

اگر معدل از نمرات غیرنهایی معلمین و مدارس باشد ، چقدر این نمرات با هم قابل مقایسه اند؟ چقدر احتمال تبانی بین معلم و دانش آموز برای بالابردن نمره وجود دارد؟

احتمالا راه حل باید این باشد که امتحانات باید نهایی باشد.

۲- معدل کدام سال های تحصیلی؟

هرکدام از رشته های دبیرستانی اعم از ریاضی-فیزیک ، علوم تجربی و علوم انسانی یک ۳سال پیوسته هستند . آیا احتساب معدل یک سال تحصیلی می تواند سنجش مناسبی از اطلاعات فرد در رشته اش باشد.

حال اگر بخواهیم هر ۳سال را محاسبه کنیم ، اگر فردی سال دوم تنبلی کرده اما حالا در سال آخر جبران کرده است آیا می تواند شرایطی باشد تا معدل سال دوم او محاسبه نگردد؟

سوال دیگر اینکه با توجه به بحث معدل نهایی آیا همه ی امتحانات ۳سال می تواند نهایی برگزار شود؟

و آیا اصلا یکسان سازی امتحانات ۳سال یک دانش آموز تقویت ساختار ربات سازی آموزش و پرورش و کاهش خلاقیت و تفاوت های فردی نخواهد بود؟

۳- تعداد زیاد معدل های۲۰ و معدل های برابر

می دانیم تعدادی از دانشگاه های دولتی کشور متقاضیان زیادی دارند. اگر تعداد زیادی متقاضی با معدل های احتمالا۲۰ داشتیم چه ملاکی برای پذیرش یا عدم پذیرش آنان داریم.

۴- معدلی شدن استرس را کمتر می کند یا بیشتر

یکی از اساسی ترین مسئله ی کنکور همان یکسال یکبار برگزار شدن و استرس زیاد آن و روش محدود ارزشیابی آن یعنی تستی بودن است.

حال سوال اینجاست برگزاری معدلی شدن دانشگاه ها آیا استرس سر هر امتحان را بالا نخواهد برد.

در مورد حذف کنکور همه می دانند با این ساختار آموزشی مشکلات زیاد خواهد شد.

اما راه حل

چه خوب است هروقت به طرحی نقدی  وارد میکنیم طرح جایگزینی یا بهتری بتوانیم ارائه کنیم.

طرح ما برگزاری دو کنکور در سال است.

۱- میدانیم نظام دانشگاهی ترمی است. بسیاری از دانشگاه ها دو سری ورودی می گیرند یک سری از مهر و یک سری از بهمن.

۲- یکی از مشکلاتی که در برخی دانشگاه ها که ورودی بهمن ندارند و  ظرفیت پذیرش کمی هم دارند این است که اگر دانشجویی درسی را در یک ترم بیافتد ، ترم بعد بدلیل کمبود دانشجو برای اخذ درس ، آن درس در آن ترم ارائه نمی شود.

۳- سازمان سنجش اغلب تکمیل ظرفیت اعلام می کند برای ظرفیت های جدیدی که دانشگاه ها ایجاد کرده اند و البته خوبی دیگر تکمیل ظرفیت این است کسانی که اشتباه انتخاب واحد کرده اند می توانند جبران کنند.

۴- از جهت دیگر میدانیم دانشگاه آزاداسلامی هم اغلب دو هفته بعد از کنکور سراسری کنکور جداگانه ای برگزار می کند.

۵- نکته ی دیگر اینکه اساسی ترین مشکل کنکور از نظر اجتماعی و روانی یکسال یکبار برگزار شدن و استرس آن است.

حال اگر ما برای ورودی هر ترم یک کنکور برگزار کردیم مثلا برای ورودی مهر ماه ، همچون الان تیرماه کنکور برگزار کردیم و برای ورودی بهمن ماه مثلا ابتدای آذر ماه به نظر می رسد چندین مشکل برطرف خواهند شد.

۱-یک دانش آموز می تواند تا مدت دوسال مهلت اعزام به سربازی ، ۳بار کنکور بدهد.

۲-اگر دانش آموزی نتوانست تا تیرماه به حد خوبی از آمادگی کنکور برسد ، می تواند آذرماه دوباره امتحان بدهد و استرس کمتری خواهد داشت.

۳-همچون اکنون ورودی های بهمن بیکار نخواهند و منتظر ورود به دانشگاه نخواهند بود بلکه دانشجو یا مهر وارد می شود یا در حال مطالعه برای کنکور آذرماه است.

۴-سطح علمی جامعه نیز در این طرح بالا می رود ، اجازه ی کنکور مجدد با فاصله ی زمانی می تواند فرصت های مطالعاتی برای داوطلبان باشد و در کل این بالارفتن سطح ورودی های دانشگاه خواهد بود.

۵-در این طرح نیاز نیست الزام شود دانشگاه ها در ظرفیت خود تغییری حاصل کنند بلکه می تواند ظرفیت ورودی بهمن کمتر باشد ، اما به نظر می رسد بعد از چند سال دانشگاه ها بدلیل ساختار ترمی خود کم کم به این سمت بروند تا ظرفیت خود را بین دو ترم ورودی تقسیم کنند.

۶-نکته ی دیگر اینکه چرا باید دانشگاه آزاد جداگانه کنکور برگزار کند ، می تواند کنکورها یکی شود اما اگر دانشگاه آزاد در بحث انتخاب رشته می خواهد مستقل باشد ، اشکالی ندارد انتخاب رشته ی آزاد مستقل و به روش خودش باشد.

این طرح حتی اگر طرح حذف کنکور به طور کامل و برای همه ی رشته ها و دانشگاه ها اجرا شد ، هنوز برای کنکور ارشد و کنکور دکترا مطرح خواهد بود.

در پایان طرح دیگری هم در مورد کنکور اخیرا مطرح شده است و آن اینکه می تواند چندبار آزمون برگزار شود و چندبار فرصت جبران به دانش آموز داده شود ، هر کدام از آزمون ها که درصد بهتری داشت محاسبه گردد.

اشکال اساسی این طرح این است که این آزمون ها قطعا از نظر سطح سوال و شانس جوابگویی دانش آموز در یک سطح نخواهند بود و نمی شود درصدها را با هم مقایسه ی دقیق کرد و بهترین را قرار داد. مسئله ی دیگر هزینه ی چندبار آزمون است. هرچند این طرح نیز جای تامل دارد و از طرح حذف کنکور می تواند عملی تر باشد.

البته برای مسئله ی هزینه ما پیشنهاد میکنیم کنکور اولی که هر فرد می دهد با یارانه باشد اما کنکورهای بعدی و جبرانی عین هزینه از داوطلب اخذ گردد.

,
Share:

ارسال یک در تیکت پاسخ جدید آمد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها