برای کنکور فسلفه علم چه بخوانم؟

تصویر_شاخص_نوشتار_ها

بسم الله الرحمن الرحیم

کنکور ارشد فلسفه علم شامل ۵ دسته سوال می شود.

۱- فلسفه

۲- منطق

۳- ریاضی

۴- فیزیک

۵- زبان تخصصی

نباید انتظار داشته باشیم سوالات کنکور ارشد از یک منبع و کتاب خاص مطرح شود ، بلکه اطلاعات کلی شما سنجیده می شود ، برای اینکه بتوانیم به سوالات این آزمون پاسخ دهیم اول باید جنس سوالات را آشنا شویم و بعد منبع سوالات.

۱- فلسفه

جنس سوالات : جنس سوالات فلسفه در سالهای گذشته متغیر بوده است اما در همه ی سالها بیش از نیمی از سوالات از مباحث فلسفه اسلامی مطرح شده است و بلکه سالهایی تمام سوالات از فلسفه اسلامی مطرح شده است. قسمت دیگر سوالات هم مربط به فلسفه غرب می شده است ، این سوالات هم از اهم نظرات فلاسفه مشهور غربی مطرح شده است.

منابع پیشنهادی برای مطالعه:

۱- درآمدی بر فلسفه اسلامی عبدالرسول عبودیت یا فسلفه مقدماتی بر اساس آراء شهید مطهری عبدالرسول عبودیت

۲- آموزش فلسفه آیةالله مصباح یزدی

۳-کلیات فلسفه پاپکین

فلسفه علم چالمرز

۲- منطق

جنس سوالات : سوالات منطق از منطق قدیم یا همان منطق صوری به صورت کاملا جزئی و دقیق مطرح می شود. یعنی شما باید نسبت به منطق صوری تسلط کامل داشته باشید. در برخی از سالها هم چند سوال از مقدمات و فصل های ابتدایی منطق جدید آمده است. فقط در حدی که با نمادگذاری ها در منطق جدید آشنا باشید نه اینکه منطق جدید بدانید.

منابع:

منطق صوری دکتر خوانساری ( این منبع مطلق چندساله ی کنکور فلسفه علم بوده است.)

چند فصل اول درآمدی بر منطق جدید ضیاء موحد

۳- ریاضی

جنس سوالات : سوالات ریاضی در حد ریاضیات پایه ی رشته های فنی و علوم پایه می آید. سوالات بر خلاف سوالات فیزیک این کنکور ، مسئله ای هستند ، شما باید قدرت حل مسئله داشته باشید و کتب ریاضیات پایه ۱و۲ مقطع کارشناسی را بخوبی فرا گرفته باشید.

منابع:

ریاضیات توماس به طور کامل ( استفاده از ریاضیات لیتهولد ، سیلورمن و … هم تفاوتی ندارد ، شما باید مباحث را بدانید و مسائل را حل کنید )

۴- فیزیک

جنس سوالات : سوالات فیزیک در سالهای گذشته اغلب مفهومی بوده است و یا مسائل ساده اما مفهومی مطرح شده است. سوالها کاملا گول زننده هستند و نیاز به فهم دقیق شما از آن مسئله ی فیزیکی دارند ، شاید شما در حل مسائل فیزیکی متبحر باشید اما اگر مفاهیم را دقیق درک نکرده باشید قادر به پاسخگویی سوالات نخواهید بود. سوالات از همه ی حوزه های فیزیک بخصوص فیزیک جدید که افراد کمتری با آن آشنایی دارند مطرح می شود.

منابع : هیچ منبع قابل اتکایی وجود ندارد. هر کتاب مورد علاقه ای که شما را با مفاهیم آشنا کند مطالعه کنید.

شاید مطالعه ی متن مجلدات فیزیک هالیدی بدون تکیه بر حل مسئله بتواند مفید باشد.

۵- زبان تخصصی

سوالات زبان در کنکور ارشد بر محوریت متن خوانی و دایره ی لغات می چرخد. شما اگر دایره ی لغات بالایی داشته باشید می توانید به سوالات پاسخ گویید. سوالات گرامر ، اگر در کلاسهای زبان انگلیسی شرکت کرده باشید اغلب پیش پا افتاده به نظر می رسند. اگر قواعد کلی گرامر را بدانید به این سوالات می توانید پاسخ دهید.

در کنکور فلسفه علم متن هم فلسفه علمی است و شما باید با لغات فلسفه علم آشنا باشید.

می توانید یک متن انگلیسی فلسفه علم مطالعه کنید و یا لغات تخصصی انتهای یک کتاب فلسفه علم را حفظ کنید.

منابع پیشنهادی:

۱- کتاب ۵۰۴

۲- حفظ لغات انتهای کتاب فلسفه علم چالمرز

۳- متن زبان تخصصی فلسفه علم دانشگاه آزاد

در کل کنکور فلسفه علم آنقدرها قابل پیش بینی نیست ، هر سال امکان طرح سوالات به شیوه و شکل جدید وجود دارد . منابع پیشنهادی فقط شما را قادر به پاسخ گویی اکثریت سوالات می کنند. به هرحال هرچقدر کتب بیشتری مطالعه کنید به سوالات بیشتری می توانید پاسخ دهید. اما باید گفت اگر منابع ذکر شده را دقیق مطالعه کرده باشید ، اصولا باید بتوانید رتبه ی خوبی کسب کنید و دانشگاه مورد نظر خود را قبول شوید.

Share:

ارسال یک در تیکت پاسخ جدید آمد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها