برای شروع فلسفه چه بخوانیم!

تصویر_شاخص_نوشتار_ها

بسم الله الرحمن الرحیم

شاید عموم مردم در مواجهه با فلسفه اون رو یک علم مشکل و طاقت فرسا و یا برخی تخیل پردازی و بیهوده بدانند.

به نظرم کسانی که فلسفه را تکذیب می کنند دو دسته اند یا اصلا فلسفه نخوانده اند یا نفهمیده اند ( که اکثریت را شامل می شود) یا اینکه خیلی فلسفه خوانده اند و مطلوب خود را بسیار فراتر از آن دیده اند.

اما به هرحال به همه ی دوستان پیشنهاد میکنم سری به مطالب فلسفی بزنند. من هنوز نمی توانم ادعا کنم شما مطلوب معرفتی خود را در فلسفه بیابید اما حداقل برای شما سوالاتی ایجاد می کند و مسائلی مطرح می کند که ذهن شما را فعال تر و باز تر می کند. از جهت کاربرد اجتماعی هم باید با قاطعیت بگویم تمام نظام های سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و حتی علمی ناشی از فلسفه ی خاص خودشان است.

اگر قصد دارید در هریک از این حوزه ها صاحب نظر شوید ، مطمئنا بدون اگاهی از فلسفه به این امر موفق نخواهید شد. در واقع فلسفه در جامعه ی کنونی مخصوص خواص است کسانی که تاثیرگذاران واقعی در جامعه هستند.

حتی کسانی که فلسفه را تکذیب می کنند خود دارای یک تفکر فلسفی هستند. در واقع هیچ کس را از فلسفه رهایی نیست همه ی ما دارای اندیشه ی فلسفی هستیم چه بخواهیم چه نخواهیم.

اما فلسفه!

فسلفه امروزه طیف وسیعی از مباحث را در بر می گیرد که از جهتی با هم مرتبط اند اما در شروع می توان آنها را جداگانه مطالعه کرد. هستی شناسی (وجود) ، معرفت شناسی(شناخت) ، فلسفه اخلاق ، فلسفه علم ، فلسفه سیاست و … حوزه های مختلف فلسفی هستند.

باید به واضح دانست فلسفه اسلامی با فسلفه غرب با اینکه برای متخصصان شاید زیاد تفاوتی نداشته باشد اما برای مبتدی خیلی مهم است ابتدا به مطالعه ی کدام بپردازد.

اما فرض من بر این است شما تحصیلات ابتدایی داشته باشید ، بدون هیچ پیش زمینه فلسفی ، کتب زیر را به ترتیب پیشنهاد می کنم.

۱- دنیای سوفی : این رمان پرفروش ترین کتاب فلسفی بوده و به بیش از ۵۰ زبان دنیا ترجمه شده است. در ایران تاحالا ۳ ترجمه از آن موجود است. در واقع این کتاب آموزش فلسفه در قالب رمان بسیار جذابی است.

قطعا برای شروع فلسفه این کتاب عالی است. تضمین نمی کنم بعد از خواندن قسمت هایی از این رمان بتوانید شب را بدون فکر کردن به مطالب آن راحت بخوابید!

۲- سرگذشت فلسفه از برایان مگی : این کتاب یک دوره فلسفه غرب تصویری است ، شما با اغلب فیلسوفان مشهور غربی و آرایشان در ۲۵۰۰ سال اخیر آشنا می شوید. این کتاب ۲ ترجمه به فارسی دارد.

۳- تاریخ قلسقه ویل دورانت : این کتاب، از منابع اصلی تاریخ فلسفه غرب کارشناسی است ، اگر دو تا کتاب قبلی را خوانده باشید قطعا این کتاب را به راحتی مرور خواهید کرد. کتاب تاریخ فلسفه ویل دورانت تعداد کمی از فیلسوفان غربی را بررسی کرده و کامل نیست. اما اگر میخواست کامل باشد تعداد صفحات آن بسیار زیاد می شد. اگر یک تاریخ فلسفه غرب کامل می خواهید تاریخ فلسفه کاپلستون ۹ جلدی از اصلی ترین مراجع است که یک سیر نسبتا کامل را از تمام فیلسوفان غربی شامل می شود ولی برای شروع کار خوب نیست.

۴- کلیات فلسفه پاپکین : این کتاب شاخه های مختلف فلسفه را توضیح داده و نظرات فلاسفه را در مورد موضوعات مختلف آنها بیان کرده است. این کتاب برای آموزش فلسفه غرب شروع خوبی است.

۵- درآمدی بر فلسفه اسلامی عبدالرسول عبودیت : این کتاب جزو آخرین کتاب های آموزش فلسفه اسلامی است که منتشر یافته است. قطعا برای آشنایی با مباحث فلسفه اسلامی در حال حاضر کامل ترین است. با مطالعه ی آن به اغلب مطالب فلسفه اسلامی دید کاملی پیدا می کنید.

۶- آموزش فسلفه آیةالله مصباح یزدی : این کتاب جزو اصلی ترین منابع آشنایی با فلسفه اسلامی در کشورمان است که در دانشگاه و حوزه های علمیه برای شروع کار از آن استفاده می شود . کتاب بدایةالحکمه علامه طباطبائی نیز جزو کتاب هایی است که هنوز در حوزه های علمیه به عنوان کتاب اصلی شروع فلسفه استفاده می گردد ولی باز برای مبتدی که به صورت آزاد قصد مطالعه دارد پیشنهاد نمی کنم.

نکته مهم : حتما در هنگام مطالعه ی کتب فلسفی به صورت خودخوان به یک استاد متدین متخصص فلسفه دسترسی داشته باشید یا مطالعات خود را زیرنظر او انجام دهید که اگر خدای ناکرده بی ظرفیتی کردید و توهم کردید خیلی اهل فکر شدید و یا افکارتان بیش از حد متحول شد! کسی پاسخگوی سوالات تان باشد و آتیش تان را کم کند!

Share:

ارسال یک در تیکت پاسخ جدید آمد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها